XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki na Wydziale Matematyki i Informatyki UWr

Zapraszamy na Wydział Matematyki i Informatyki UWr na wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Wykłady odbędą się we środę 20 września 2023 w sali 25 Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie 15 we Wrocławiu.

Serdecznie zapraszamy też na XXI Maraton Matematyczny

Zapisy na wykłady (dla grup od 5 osób w górę, pojedyncze osoby nie muszą się zapisywać wcześniej): promocja@cs.uni.wroc.pl

Harmonogram:

• 11:15 Marek Adamczyk (II UWr) O zarabianiu na giełdzie twierdzeniem cosinusów

Podczas wykładu opowiem o pewnym algorytmicznym podejściu do grania na giełdzie, którego matematyczną esencją jest sprytne używanie cosinusów.

• 12:10 Paweł Rychlikowski (II UWr) Co potrafią, a czego nie potrafią duże modele językowe takie jak chatGPT?

Udostępniony publicznie w zeszłym roku chatGPT bije rekordy popularności, budzi zaciekawienie, ale również kontrowersje i obawy. W czasie wykładu zastanowimy się nad tym czego można oczekiwać od tego typu narzędzi i jakie są ich ograniczenia.

• 13:10 Jarosław Wróblewski (IM UWr) Bomby zegarowe w ciągach liczbowych

Podczas wykładu poznamy przykłady ciągów liczbowych, które zachowują się w zaskakujący sposób – zupełnie inny niż można byłby to wnioskować na podstawie obserwacji wielu początkowych wyrazów.

• 14:15 Zbigniew J. Jurek (IM UWr) Czy warto rzucać monetą?

W codziennym spotykamy się z sytuacjami, w których nie znamy rezultatów naszych działań. Na podstawie kilku przykładów przedstawimy jak rachunek prawdopodobieństwa pomaga w takich sytuacjach. Wspomnimy Caspara Neumanna (z Breslau/Wrocławia) i jego udział w powstaniu tzw. tablic przeżycia. Podpowiemy, jak wygrać wyścig na ciągu cyfr losowych, a także jak „rzucając igłę na podłogę” możemy wyznaczyć liczbę pi.