studenci

Cykl wykładów prof. Andrew Wade'a

Kategorie: 

W lipcu, w ramach programu IDUB, gościem Instytutu Matematycznego UWr. będzie Prof. Andrew Wade z Durham University (UK). W trakcie wizyty wygłosi cykl wykładów dla doktorantów i studentów (oraz wszystkich chętnych) pt.

Convex hulls of random walks.

Terminy spotkań:

   • Środa 9 lipca, godz. 11:15–13:00, sala WS
   • Piątek 11 lipca, godz. 11:15–13:00, sala WS
   • Poniedziałek 21 lipca, godz. 14:15–16:00, sala WS
   • Wtorek 22 lipca, godz. 14:15–16:00, sala WS
   • Środa 23 lipca, godz. 14:15–16:00, sala WS

Wykłady będą transmitowane on-line. 

Ponadto Prof. Wade wygłosi również referat pt. Deposition, diffusion, and nucleation on an interval na seminarium „Rekurencja i samopodobieństwo w procesach stochastycznych“, które odbędzie się w czwartek 10 lipca o godz. 14:15 w sali 602.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

Szkoła dla studentów Baby Steps Beyond the Horizon

Koło Naukowe Matematyków Teoretyków UWr, prof. Ewa Damek (UWr), prof. Piotr Hajac (IMPAN),  prof. Jacek Miękisz (UW) i dr Adam Wegert (AGH) organizują kolejną edycję szkoły dla studentów Baby Steps Beyond the Horizon. Szkoła odbędzie się w Będlewie od 24 sierpnia (kolacja) do 30 sierpnia 2025 r. (śniadanie).

Celem szkoły jest pokazanie studentom rozmaitej i aktualnie żywo rozwijającej się matematyki zanim wejdą w wąską specjalizację. Jest przeznaczona głównie dla studentów ostatniego roku licencjatu i studiów magisterskich, ale doktoranci są bardzo miło widziani. Szkoła odbędzie się w systemie hybrydowym, zdalna transmisja umożliwia uczestnictwo zarówno wykładowcom, jak i studentom z zagranicy, dlatego  wykłady będą po angielsku.

Wykłady powinny być dostępne dla studentów, którzy ukończyli podstawowe kursy analizy, algebry, algebry liniowej, topologii, równań różniczkowych, rachunku prawdopodobieństwa, funkcji analitycznych i analizy funkcjonalnej. Oczekujemy, że każdy z zaproszonych wykładowców spróbuje przybliżyć swoją dziedzinę badań studentom mającym za sobą tylko podstawowe kursy.

Zachęcamy studentów do udziału w tej szkole. Należy się w tym celu zarejestrować, wybierając rodzaj uczestnictwa: on-site bądź online. Studenci, którzy uczestniczą w szkole będą mogli wygłosić referaty (po polsku) i serdecznie ich do tego namawiamy. Rejestracja dla uczestników z UWr trwa do 17 sierpnia.

Więcej informacji na stronie szkoły.

Ankiety ewaluacyjne

Kategorie: 

Ogłoszenie Dyrekcji:

W USOSweb dostępne są już ankiety ewaluacyjne zajęć prowadzonych w semestrze letnim. Ankiety można wypełniać do 1 lipca do godz. 23

Ankiety są anonimowe, ich wyniki będą udostępnione dopiero po zakończeniu sesji egzaminacyjnej prowadzącym dane zajęcia, dyrektorowi Instytutu i dziekanowi. Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem studiów, do obowiązków studenta należy „udział w ewaluacji procesu dydaktycznego (sporządzanie ankiet)".

Seminarium wydziałowe

Kategorie: 

W imieniu Dziekana Wydziału serdecznie zapraszamy pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 17 czerwca o godz. 13:15 w Instytucie Informatyki w sali 119.

Prelegentem będzie prof. Marc Hallin (Université Libre de Bruxelles), który jest gościem wydziału w ramach programu IDUB UWr visiting professors. Wygłosi on wykład pt.

The long quest for quantiles and ranks in Rd and on manifolds.

Bezpośrednio po seminarium o godzinie 14:10 Dziekan tradycyjnie zaprasza na kawę i ciasto w holu przed salą 119.

Wykład prof. Ionita-Lazy

Kategorie: 

W dniach 9-13 czerwca Instytut Matematyczny UWr będzie gościł prof. Iulianę Ionita-Lazę z Mailman School of Public Health na Columbia University (USA). Wizyta odbywa się w ramach programu IDUB Visiting Professors – krótkie wizyty.

W czwartek 12 czerwca prof. Ionita-Laza wygłosi wykład otwarty zatytułowany 

Quantile regression in genomics: a new lens for genetic discovery and phenotype prediction.

Wykład odbędzie się o godzinie 14:15 w sali 119 Instytutu Informatyki UWr przy ul. Joliot-Curie 15.

Sukcesy naszych absolwentów w konkursie im. Marcinkiewicza

Kategorie: 

Nasz absolwent Mateusz Rzepecki otrzymał drugą nagrodę w Konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki. Jury doceniło jego pracę magisterską On locally compact models of some approximate algebraic structures via model theory, napisaną pod kierunkiem prof. Krzysztofa Krupińskiego.

Trzecią nagrodę otrzymał Jakub Niksiński, obecnie doktorant w Instytucie Matematycznym, za pracę magisterską Dimension-free estimates for discrete maximal functions over I1 balls, napisaną pod kierunkiem prof. Błażeja Wróbla.

Wyróżnienie otrzymał nasz absolwent Jędrzej Miarecki za pracę licencjacką Sum of distinct J-invariants of Edwards elliptic curves over finite fields, napisaną pod kierunkiem dr. Jakuba Gismatullina.

Bin Sun laureatem nagrody im. Kamila Duszenki

Kategorie: 

Laureatem jedenastej edycji Nagrody im. Kamila Duszenki został Bin Sun. Licencjat otrzymał w 2014 r. w Uniwersytecie Yat-sen w Chinach, a doktorat obronił w 2019 r. w Uniwersytecie Vaderbildta pod opieką Denisa Osina. Później odbył staż w UC Riverside i Uniwersytecie Oxfordzkim.. Obecnie jest badaczem Uniwersytetu Stanowego w Michigan.   

Badania Bin Sun wiążą algebry operatorowe oraz L²-niezmienniki z klasycznymi problemami geometrycznej teorii grup. Jest on autorem 12 prac opublikowanych m. in. w Annals of Mathematics, Advances in Mathematics, Duke Mathematical Journal, oraz Mathematische Annalen. Wśród jego wczesnych wyników są fundamentalne prace nt. kohomologii oraz skończonościowych własności grupowej wersji wypełnienia Dehna opublikowane w jego doktoracie. Ostatnio, razem z N. Petrosyanem, zainicjował badania nad L²-kohomologiami wypełnień Dehna dla relatywnie hiperbolicznych grup. Doprowadziło to do weryfikacji hipotezy Singera dla pewnych rozmaitości Einsteina. Wcześniejsze wyniki znalazły zastosowania w szeregu prac nt. algebr grupowych von Neumanna, w których Bin i jego współautorzy otrzymali przełomowe wyniki o sztywności, potwierdzając hipotezy V.F.R. Jonesa i A. Connesa dla szerokiej klasy grup o własności (T) Kazhdana.

Kiedy Bin nie zajmuje się matematyką, spędza czas z rodziną, pływa, gra w badmintona, chińskie szachy i reversi.

Więcej o Kamilu Duszence można przeczytać tutaj.

Strony

Subskrybuj RSS - studenci