44 edycja konferencji Stochastic Processes and their Applications

Kategorie: 

W dniach 14-18 lipca 2025 r. odbędzie się we Wrocławiu 44 edycja konferencji Stochastic Processes and their Applications (SPA). Jest to prawdopodobnie najważniejsza i największa światowa konferencja poświęcona teorii i zastosowaniom procesów stochastycznych, jednemu z kluczowych obszarów badań matematycznych i interdyscyplinarnych.

Konferencje SPA organizowane są pod auspicjami Towarzystwa Statystyki Matematycznej i Prawdopodobieństwa im. Bernoullich, będącego częścią jednego z najstarszych stowarzyszeń naukowych działających na świecie – Międzynarodowego Instytutu Statystycznego (ISI). Wrocławska edycja SPA jest współorganizowana przez Wydział Matematyki Politechniki Wrocławskiej oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bogaty program konferencji zaprezentuje najnowsze wyniki i kierunki badań w szeroko pojętej tematyce procesów stochastycznych i ich zastosowań. Wrocław stanie się na tydzień światową stolicą rachunku prawdopodobieństwa. Komitet naukowy wybrał już spośród czołowych światowych probabilistów 11 wykładowców plenarnych oraz organizatorów 33 sesji zaproszonych.

Najważniejsze informacje dotyczące konferencji (wykłady plenarne, sesje zaproszone, link do rejestracji i wniesienia opłaty za uczestnictwo, komitety naukowy i organizacyjny) dostępne są już na stronie internetowej Konferencji

Organizatorzy konferencji serdecznie zapraszają pracowników  i doktorantów zainteresowanych tematyką rachunku prawdopodobieństwa i statystki matematycznej do udziału w konferencji. W późniejszym czasie otwarta zostanie możliwość zgłaszania plakatów. Do końca maja 2025 r. obowiązują niższe opłaty za udział w konferencji. Rejestracja udziału odbywa się przez  formularz rejestracyjny.

Mariusz Mirek zaproszony na Międzynarodowy Kongres Matematyków

Profesor Mariusz Mirek z naszego Instytutu został zaproszony do wygłoszenia wykładu w sekcji „analiza” podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków, który odbędzie się w 2026 roku w Filadelfii.

Zaproszony odczyt na Międzynarodowym Kongresie Matematyków to wielkie wyróżnienie. Na kongresie w Filadelfii Mariusz Mirek będzie jednym z dwóch matematyków z polskich uczelni, którzy go dostąpią (obok Adama Kanigowskiego z UJ). Warto jednak wspomnieć, że w sekcji „kombinatoryka” wystąpi również nasz absolwent, zresztą kolega Mariusza Mirka z roku, Wojciech Samotij, obecnie pracujący na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

W przeszłości na Międzynarodowym Kongresie Matematyków występowali m. in. Ludomir Newelski i Tadeusz Januszkiewicz.

Lista mówców zaproszonych na ICM 2026

Zrób krok w przyszłość! – X edycja konkursu mFundacji na studencką pracę z matematyki

Kategorie: 

Trwa nabór prac do X edycji konkursu „Krok w przyszłość” na najlepszą pracę studencką z matematyki, organizowanego przez Fundację mBanku. Prace można składać do 31 października 2025 r. 

Do konkursu można zgłosić pracę naukową, licencjacką lub magisterską o tematyce matematycznej, opublikowaną lub wypromowaną w 2025 roku. Praca konkursowa powinna proponować nowatorskie, oryginalne rozwiązania, wskazujące nowe kierunki bądź nowe metody badawcze oraz mieć jednego autora. Laureat konkursu otrzyma 20 tys. zł oraz statuetkę STEFCIO, symbolizującą postać wybitnego polskiego matematyka, Stefana Banacha, przyznane będą też trzy wyróżnienia po 10 tys. zł. Nasi studenci odnoszą duże sukcesy w tym konkursie – we wcześniejszych edycjach konkursu laureatką była Agnieszka Hejna, a wyróżnienia otrzymali Tamara Frączek, Katarzyna Siejek, Daniel Danielski, Wojciech Fica, Maciej Kucharski i Bartosz Sójka.

Strona konkursu

Wykład prof. Andrew Wade'a

Kategorie: 

W lipcu, w ramach programu IDUB, gościem Instytutu Matematycznego UWr. będzie Prof. Andrew Wade z Durham University (UK).

W ramach wizyty wygłosi wykład otwarty pt. Deposition, diffusion, and nucleation on an interval w ramach seminarium „Rekurencja i samopodobieństwo w procesach stochastycznych“, które odbędzie się w czwartek 10 lipca o godz. 14:15 w sali 602.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

Ponadto Profesor Wade wygłosi też cykl wykładów dla studentów i doktorantów. Wykłady odbędą się w październiku w formie on-line. Szczegóły zostaną podane we wrześniu.

Szkoła dla studentów Baby Steps Beyond the Horizon

Koło Naukowe Matematyków Teoretyków UWr, prof. Ewa Damek (UWr), prof. Piotr Hajac (IMPAN),  prof. Jacek Miękisz (UW) i dr Adam Wegert (AGH) organizują kolejną edycję szkoły dla studentów Baby Steps Beyond the Horizon. Szkoła odbędzie się w Będlewie od 24 sierpnia (kolacja) do 30 sierpnia 2025 r. (śniadanie).

Celem szkoły jest pokazanie studentom rozmaitej i aktualnie żywo rozwijającej się matematyki zanim wejdą w wąską specjalizację. Jest przeznaczona głównie dla studentów ostatniego roku licencjatu i studiów magisterskich, ale doktoranci są bardzo miło widziani. Szkoła odbędzie się w systemie hybrydowym, zdalna transmisja umożliwia uczestnictwo zarówno wykładowcom, jak i studentom z zagranicy, dlatego  wykłady będą po angielsku.

Wykłady powinny być dostępne dla studentów, którzy ukończyli podstawowe kursy analizy, algebry, algebry liniowej, topologii, równań różniczkowych, rachunku prawdopodobieństwa, funkcji analitycznych i analizy funkcjonalnej. Oczekujemy, że każdy z zaproszonych wykładowców spróbuje przybliżyć swoją dziedzinę badań studentom mającym za sobą tylko podstawowe kursy.

Zachęcamy studentów do udziału w tej szkole. Należy się w tym celu zarejestrować, wybierając rodzaj uczestnictwa: on-site bądź online. Studenci, którzy uczestniczą w szkole będą mogli wygłosić referaty (po polsku) i serdecznie ich do tego namawiamy. Rejestracja dla uczestników z UWr trwa do 17 sierpnia.

Więcej informacji na stronie szkoły.

Ankiety ewaluacyjne

Kategorie: 

Ogłoszenie Dyrekcji:

W USOSweb dostępne są już ankiety ewaluacyjne zajęć prowadzonych w semestrze letnim. Ankiety można wypełniać do 1 lipca do godz. 23

Ankiety są anonimowe, ich wyniki będą udostępnione dopiero po zakończeniu sesji egzaminacyjnej prowadzącym dane zajęcia, dyrektorowi Instytutu i dziekanowi. Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem studiów, do obowiązków studenta należy „udział w ewaluacji procesu dydaktycznego (sporządzanie ankiet)".

Seminarium wydziałowe

Kategorie: 

W imieniu Dziekana Wydziału serdecznie zapraszamy pracowników oraz studentów na seminarium wydziałowe, które odbędzie się we wtorek 17 czerwca o godz. 13:15 w Instytucie Informatyki w sali 119.

Prelegentem będzie prof. Marc Hallin (Université Libre de Bruxelles), który jest gościem wydziału w ramach programu IDUB UWr visiting professors. Wygłosi on wykład pt.

The long quest for quantiles and ranks in Rd and on manifolds.

Bezpośrednio po seminarium o godzinie 14:10 Dziekan tradycyjnie zaprasza na kawę i ciasto w holu przed salą 119.

Wykład prof. Ionita-Lazy

Kategorie: 

W dniach 9-13 czerwca Instytut Matematyczny UWr będzie gościł prof. Iulianę Ionita-Lazę z Mailman School of Public Health na Columbia University (USA). Wizyta odbywa się w ramach programu IDUB Visiting Professors – krótkie wizyty.

W czwartek 12 czerwca prof. Ionita-Laza wygłosi wykład otwarty zatytułowany 

Quantile regression in genomics: a new lens for genetic discovery and phenotype prediction.

Wykład odbędzie się o godzinie 14:15 w sali 119 Instytutu Informatyki UWr przy ul. Joliot-Curie 15.

Strony

Subskrybuj